Hyppää sisältöön

Salon tarina nro 28

Viimeinen Salossa valmistettu televisiomalli

Salora Oy ja sen Salossa toiminut televisiotehdas olivat Nokian omistuksessa vuoteen 1992. Nokian televisiotuotannon loppuvaiheessa yritys aikoi keskittää tuotantoaan Turkuun Finlux Oy:n tehtaalle, jonka se myöskin omisti. Tämän jälkeen Turun tehtaalla valmistettaisiin sekä Nokia-, Salora-, Asa- että Finlux-merkkiset televisiot.



Vuonna 1992 tuotannossa ollut Nokia 9291 Cinescreen, oli viimeinen Salossa valmistettu televisiomalli. Sen jälkeen tehtaan koko televisiotuotanto siirrettiin Turkuun Finluxin tiloihin.


Yksi vihoviimeisessä vuorossa töissä olleista työntekijöistä kuvaili tuotannon loppumisen hetkeä näin:


”Viimine televisio tuli, yks meijän tytöist teki ruusun superloneist ja viimine televisio tuli sielt kentäst yksinäs koko ajan ja siihen loppus.”



Turussakin toiminta ajettiin alas usean yrityskaupan ja kahden konkurssin jälkeen vuonna 2005, mikä samalla päätti televisioiden valmistuksen koko Suomessa.

Kuva: Marko Ikonen